Belka
Poniedziałek, 17 Grudnia 2018   imieniny: Olimpia, Lukasz, Jolanta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

INTERAKTYWNE MUZEUM PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO DZIAŁDOWO

 
Interaktywne muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie otwarto 13 sierpnia 2013 roku w gruntownie odnowionym budynku ratusza. Jest Jest to jedyna tego typu placówka na Polsce. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach, w tym zrealizowanych w technice 3D, oraz tak zwanej rzeczywistości rozszerzonej, prześledzimy dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, od Ziemi Świętej po czasy współczesne, makiety zamków, animacje bitew, techniki i strategie wojenne, uzbrojenie i machiny oblężnicze, a także tajniki kuchni Zamkowej, rzemiosł oraz życia codziennego mieszkańców zamków i miast. W pierwszej sali poznajemy historię państwa krzyżackiego. Poza prezentacjami multimedialnymi możemy obejrzeć gabloty z eksponatami z czasów średniowiecza użyczonymi przez muzea w Elblągu, Malborku, Olsztynie i Brodnicy. W drugiej sali zauważymy od razu ogromną mapę Państwa Krzyżackiego umieszczoną w przeszklonej podłodze. Na projektorach możemy poczytać o codziennym życiu na zamku. Zobaczymy jaka była struktura zakonu, znajdziemy przepisy kulinarne na najbardziej popularne średniowieczne potrawy, między innymi zupę winną z żółtkami czy Bobrowe ogony. Zobaczymy także co nosili i w czym spali bracia zakonni a także co im groziło za nieprzestrzeganie reguł zakonnych. Znajdują się tu także wizualizacje wnętrz zamkowych, wprowadzonych przez krzyżaków nowinek technicznych, maszyn oblężniczych oraz technik wojskowych stosowanych przez rycerzy zakonnych. Czwarta sala poświęcona jest bitwie pod Grunwaldem oraz schyłkowi państwa krzyżackiego. Na ogromnym ekranie możemy prześledzić przebieg bitwy oraz zapoznać się ze strategią stosowaną przez obie strony. W sali Kinowej możemy obejrzeć filmy dokumentalne związane z historią Państwa Krzyżackiego oraz ziemią Działdowską. Poddasze to przede wszystkim raj dla dzieci. Najmłodsi mogą tu poszukać skarbów, przebrać się w stroje z epoki by odtworzyć fragmenty Bitwy pod Grunwaldem, czy też posiedzieć w celi Zamkowej. Bardziej dociekliwi mogą poznać z komiksową legendę dobrej pani z działdowskiego zamku, ułożyć puzzle czy obejrzeć interaktywne zdjęcia zamków krzyżackich. A wszystko to przy akompaniamencie średniowiecznej muzyki. W 2014 roku muzeum znalazło się w gronie Zwycięzców plebiscytu organizowanego przez miesięcznik National Geographic na 7 nowych cudów Polski. Nie sposób pokazać wszystkich atrakcji muzeum trzeba to po prostu zobaczyć. Zapraszamy do komentowanie oraz odwiedzenia naszego serwisu internetowego wypoczywamywpolsce.pl.

 


razemwpolske Grupa MP
 
Data pliku video: 2016-03-06, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat działdowski – powiat w  w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego z siedzibą w mieście Działdowo. W skład powiatu wchodza gminy: Działdowo, Lidzbark, Iłowo-Osada, Płośnica, Rybno, zajmując powierzchnię 954 km2.  Ok.29 % tej powierzchni stanowią lasy i  grunty leśne, ok. 50 % użytki rolne.

  Powiat działdowski leży na Pojezierzu Mazurskim,  na terenie Zielonych Płuc Polski. Atrackcję przyrodniczą stanowią liczne jeziora, rozlewiska rzek Wel oraz Wkry i 2 parki krajobrazowe: Górznieńsko – Lidzbarski oraz Welski Park Krajobrazowy, których bogate zasoby przyrodniczo-krajobrazowe stanowią bazę dydaktyczną dla edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

  Główne gałęzie tutejszej gospodarki stanowi rolnictwo, będące bazą dla przemysłu rolno - spożywczego (Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita), oraz przemysł drzewny (Stol-Bud, Poldrew, Meblarska Spółdzielnia Inwalidów “Wolność”, Meblolux).

  Powiat posiada doskonale rozwiniętą bazę turystyczna i noclegową oraz infrastrukturę drogową i kolejową. Przez teren powiatu działdowskiego przebiega magistrala kolejowa E65 Warszawa-Gdańsk, a w jego pobliżu droga krajowa E-7 Warszawa - Gdańsk.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola