Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Działdowo i okolice Historia nieznana Kurki i dolina Działdówki '

 
Działdowo i okolice - Historia nieznana Kurki i dolina Działdówki - Wieś położona jest w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego, na pograniczu Pojezierza Mazurskiego i Niziny Mazowieckiej, nad rzeką Działdówką, 4 km na południe od Działdowa, na zachód od drogi wojewódzkiej nr 544 Działdowo – Iłowo-Osada – Mława.Dawna nazwa wsi brzmiała „Kurkowo” lub „Kurkowy”. Istniała już w 1350 roku. Nazwa wsi wywodzi się od pruskiego boga płodów rolnych Kurka.Krzyżacy w 1353 roku założyli wieś damnicką. Istniejący kościół został zburzony w czasie wojen Jagiełłowych. W 1583 roku Zakon Krzyżacki założył wieś czynszową na 60 włókach nadając sołectwo Janowi. Źródła historyczne podają, że w XVI wieku wieś zamieszkiwali Polacy.W XVII wieku właścicielami majątku byli Bartkowscy. Na ziemiach Kurków odkopano grób skrzynkowy, wydobyto przypadkowo urny. W okolicy Kurek odnaleziono cmentarzysko pochodzące z III i IV wieku n.e., które może świadczyć o pobycie ludów kultury „wielbarskiej” tj. wschodnio – pomorsko – mazowieckiej.Założenie szkoły we wsi przypada na początek XVII wieku, do 1742 roku powstawały tzw. „szkoły królewskie”, lekcje odbywały się w języku polskim. W roku 1875 został wykończony nowy budynek szkoły. Szkoła miała wówczas dwie klasy i ponad 80 uczniów. W tym czasie nauczycielem był Jan Czudnowski 1884 r. W tym okresie wielu mieszkańców emigrowało do Ameryki.W 1891 roku założono we wsi mleczarnię.Na terenie wsi znajdują się obiekty zabytkowe: Budynek Szkoły Podstawowej obecnie świetlica Nr ewid. 59, działka nr 20.Budynek z 1875 roku, murowany z czerwonej cegły.Dom mieszkalny – nr ewid. 18, działka nr 452/1. Budynek z około 1900 roku,drewniany.Cmentarz ewangelicki obiekt o powierzchni 0,4 ha stanowi własność Parafii Ewangelickiej. Położony za wsią. W rejestrze figuruje jako teren zielony (nieużytki).Ostatni pochówek w latach 1943-45. Obecnie teren porośnięty zielenią. Widoczne ślady po nagrobkach.Cmentarz ewangelicki – obiekt o powierzchni 0,14 ha stanowi własność Parafii Ewangelickiej. Położony w środku wsi. W rejestrze figuruje jako teren zielony (nieużytki). Obiekt nieczynny. Ostatni pochówek miał miejsce ponad 50 lat temu.Brak śladów po nagrobkach.We wsi Kurki nie sposób oprzeć się starym chatom drewnianym tak rzadko występującym na terenie naszej gminy Działdowo.Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie.

 


Maxs Pflaume
 
Data pliku video: 2017-02-12, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat działdowski – powiat w  w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego z siedzibą w mieście Działdowo. W skład powiatu wchodza gminy: Działdowo, Lidzbark, Iłowo-Osada, Płośnica, Rybno, zajmując powierzchnię 954 km2.  Ok.29 % tej powierzchni stanowią lasy i  grunty leśne, ok. 50 % użytki rolne.

  Powiat działdowski leży na Pojezierzu Mazurskim,  na terenie Zielonych Płuc Polski. Atrackcję przyrodniczą stanowią liczne jeziora, rozlewiska rzek Wel oraz Wkry i 2 parki krajobrazowe: Górznieńsko – Lidzbarski oraz Welski Park Krajobrazowy, których bogate zasoby przyrodniczo-krajobrazowe stanowią bazę dydaktyczną dla edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

  Główne gałęzie tutejszej gospodarki stanowi rolnictwo, będące bazą dla przemysłu rolno - spożywczego (Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita), oraz przemysł drzewny (Stol-Bud, Poldrew, Meblarska Spółdzielnia Inwalidów “Wolność”, Meblolux).

  Powiat posiada doskonale rozwiniętą bazę turystyczna i noclegową oraz infrastrukturę drogową i kolejową. Przez teren powiatu działdowskiego przebiega magistrala kolejowa E65 Warszawa-Gdańsk, a w jego pobliżu droga krajowa E-7 Warszawa - Gdańsk.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola