Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pierwsze czyszczenie gniazd i obrączkowanie bocianów w otulinie „Ujścia Warty”

Data publikacji: 2017-08-08, Data modyfikacji: 2017-08-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Pierwsze czyszczenie gniazd i obrączkowanie bocianów w otulinie „Ujścia Warty”

W tym roku przyrodnicy po raz pierwszy podjęli akcję obrączkowania i oczyszczania gniazd bociana białego w Parku Krajobrazowym Ujście Warty. W Lubuskiem ten rok sprzyja bocianom. Na 68 gniazdach w Parku Krajobrazowym Ujście Warty odchowały one 187 młodych.
Mimo, że lato w pełni, to powoli zbliża się czas odlotu bocianów białych na ich zimowiska do Afryki. Jako pierwsze polskie ziemie opuszczą młode bociany, które drogę na Czarny Ląd mają "zapisaną" w swoim instynkcie. Ich wędrówka rozpoczyna się z reguły około 10 sierpnia. Dorosłe ptaki wyruszą w podróż dwa tygodnie później.

Nieświadome zagrożenia bociany niekiedy do budowy i naprawiania gniazd wykorzystują kawałki sznurków, folii i innych odpadów. Te stwarzają zagrożenie dla młodych, które mogą się w nie zaplątać i udusić. W tym roku przyrodnicy po raz pierwszy podjęli więc akcję obrączkowania i oczyszczania gniazd bociana białego na terenie Parku Krajobrazowego Ujście Warty. To teren stanowiący otulinę Parku Narodowego o tej samej nazwie - poinformował PAP Krzysztof Gajda z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego.

Obszar Parku Krajobrazowego Ujście Warty liczy prawie 18 tys. ha. Większość z bocianich gniazd znajduje się w miejscowościach rozsianych na tym obszarze.

Wczesnym latem przyrodnicy za pomocą drona ocenili stopień zanieczyszczenia gniazd materiałami pochodzącymi z działalności człowieka. Następnie pracownicy Parku Krajobrazowego we współpracy z firmą Enea oczyścili gniazda i zaobrączkowali młode bociany.

„Łącznie w wyniku naszych działań dotarliśmy do 39 gniazd, z których usunęliśmy wszelkiego rodzaju sznurki, fragmenty folii i innych śmieci. Zaobrączkowaliśmy 99 młodych bocianów białych. Dodatkowo młode ptaki zostały zmierzone i zważone oraz oceniono ich kondycję. Były w dobrej formie" - powiedział PAP Gajda.

Z obserwacji przyrodników wynika, że w Lubuskiem ten rok sprzyja bocianom. Nie było zbyt długich okresów suszy. Na samym obszarze Parku Krajobrazowego Ujście Warty ptakom na 68 gniazdach udało się odchować 187 młodych zdolnych do lotu. Dla porównania, poprzedniej wiosny na obszarze Parku Krajobrazowego Ujście Warty w 51 monitorowanych gniazdach przyszło na świat 108 młodych.

„Cieszy fakt, że w jednym z gniazd było pięć podrostków. Poprzedni sezon lęgowy był znacznie mniej łaskawy dla bocianów, ale wahania jeśli chodzi o sukces lęgowy są zjawiskiem normalnym w przyrodzie" - dodał Gajda.

Gajda zapowiedział, że w następnych latach na wspomnianym terenie akcja obrączkowania młodych bocianów białych oraz oczyszczania gniazd będzie kontynuowana.

Bociany odchowujące młode w naszym kraju spędzają zimę w dorzeczu Nilu, a niekiedy nawet w południowej Afryce. Ptaki, które przyszły na świat w tym roku, osiągną dojrzałość płciową w wieku 3-4 lat i dopiero wówczas wybiorą się w podróż do Europy na pierwsze lęgi. (PAP)

mmd/ ekr/, Autor zdjęć: Fotolia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat działdowski – powiat w  w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego z siedzibą w mieście Działdowo. W skład powiatu wchodza gminy: Działdowo, Lidzbark, Iłowo-Osada, Płośnica, Rybno, zajmując powierzchnię 954 km2.  Ok.29 % tej powierzchni stanowią lasy i  grunty leśne, ok. 50 % użytki rolne.

  Powiat działdowski leży na Pojezierzu Mazurskim,  na terenie Zielonych Płuc Polski. Atrackcję przyrodniczą stanowią liczne jeziora, rozlewiska rzek Wel oraz Wkry i 2 parki krajobrazowe: Górznieńsko – Lidzbarski oraz Welski Park Krajobrazowy, których bogate zasoby przyrodniczo-krajobrazowe stanowią bazę dydaktyczną dla edukacji przyrodniczej i ekologicznej.

  Główne gałęzie tutejszej gospodarki stanowi rolnictwo, będące bazą dla przemysłu rolno - spożywczego (Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita), oraz przemysł drzewny (Stol-Bud, Poldrew, Meblarska Spółdzielnia Inwalidów “Wolność”, Meblolux).

  Powiat posiada doskonale rozwiniętą bazę turystyczna i noclegową oraz infrastrukturę drogową i kolejową. Przez teren powiatu działdowskiego przebiega magistrala kolejowa E65 Warszawa-Gdańsk, a w jego pobliżu droga krajowa E-7 Warszawa - Gdańsk.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola